Бразилия за 9-и път стана шампион по футбол на Южна Америка и то на легендарния стадион "Маракана"

Футболистите на Бразилия не допуснаха изненада и спечелиха за рекордния 9-и път турнира "Копа Америка".

Във финала пред препълнените трибуни на легендарния стадион "Маракана" те победиха с 3:1 приятната изненада Перу и за 5-и път триумфираха, като домакини на най-престижната надпревара в Южна Америка. След равностойното начало постепенно "селесао" взеха надмощие и в 15-ата минута Евертон откри резултата след пас на Габриел Жезус. Домакините пропуснаха още няколко добри възможности и бяха наказани малко преди почивката. В 41-ата минута Тиаго Силва игра с ръка в наказателното поле и след консултация с ВАР главния съдия отсъди дузпа за "инките", като тя бе хладнокръвно реализирана от ветерана Паоло Гереро. Това обаче само амбицира бразилците и в добавеното време Жезус отново ги изведе напред. В средата на второто полувреме обаче именно той си изпроси втори жълт картон и така върна интригата в двубоя. Перуанците опитаха натиск, но малко преди края бяха наказани за трети път, след като влезлия като резерва Ричарлисон се разписа от бялата точка. Това бе първи континентален трофей за Бразилия от 2007 г насам. Рекордьор по титли в турнира с 15 е Уругвай, следван от Аржентина с 14, Бразилия има 9, а Перу, Чили и Парагвай са с по 2. Капитанът на бразилците Дани Алвес бе обявен за най- добър играч на турнира и се утвърди като най-титулованият футболист в света със своите 40 спечелени трофея на национално и клубно ниво. Неговите съотборници Евертон и Алисон пък бяха избрани съответно за голмайстор и най- добър вратар в надпреварата. По същото време Мексико спечели друг турнир отвъд океана "Голд къп" след като в спора за трофея надигра домакина САЩ с 1:0. Американките обаче се реваншираха след като станаха световни шампионки, побеждавайки с 2:0 Холандия във финала.